Einheitspersonenwagen

Úvod » Papíráky » Einheitspersonenwagen

20.9.2015

Minulý týden jsem se rozhodnul, že se zaregistruji na fóru německých modelářů. Jedná se o bývalé fórum Kartonmodell.de, které se přejmenovalo na Kartonist.de. Registraci lze provést jen po vaši žádosti na e-mail administrátora a bude vám povoleno jen jedno vlákno, ve kterém se musíte představit. Povolené komunikační jazyky jsou němčina a angličtina. Vzal jsem to jako příležitost osvěžení, dost podstatného, své němčiny, kterou jsem aktivně nepoužil kolem 30 let. Takže vlastně jsem závislý na googlu. Protože všichni, kteří projdou registračním rituálem, mají být především aktivními přispěvately, tak jsem se rozhodnul pro stavbu standardního vagónu německých drah.

Protože jsem se stal plnoprávným členem Kartonist.de, bylo mi umožněno stáhnout si free vystřihovánku výše uvedeného vagónu, kterou vytvořil Albrech Pilgrin. Z měřítka 1:38 jsem si výkresy zmenšil na 85% a to proto, že jsem chtěl mít model v "modelářském" měřítku 1:45. Tisk je na tiskárně Epson 300L a papíru 160 g. Problémem jsou návody, které jsou jen psané a bez názorných montážních obrázků. Proto je dobré najít si nějaký report ze stavby a to může znamenat i dlouhé hodiny hledání a v budoucnu to bude ještě horší.

Poučen z jednoho reportu jsem začal stavbou základního rámu podvozku, který je slepen a poté vylepen kartonem 0,5 mm, zamozřejmě lepidlo používám Herkules a na podlepování Chemoprén Extrém.

vag01

vag02

Jak píšu výše, podlepuji Chemoprénem. Chce to jen chvilku cviku a mít pevnou ruku. Jakmile se lehce plochy chytnou na okraji a není to správně, hrozí zničení modelu. Dodržuji technologický postup podle návodu na tubě. Výhody jsem zcela zřejmé. Odpadají prodlevy s vysycháním, zatěžováním a případným zkroucením modelu. Příčné výztuže v rámu jsou z kvalitní vlnité lepenky z krabic od kočičího žrádla.

vag03

Před slepením s dalšími částmi rámu musím další části naretušovat. Vynikající jsou barvy z Lidlu, kterých je 24 odstínů. Většinou si vystačím s danými odstíny a temperou bílé barvy.

vag04

Všechny díly jsem slepil herkulesem a nechal proschnout pod zátěží na rovné ploše dva dny.

vag05

vag06

27. 9. 2015

Tak jsem popojel. Včera bylo lepení LICARDu ve Větrníku a tak byla to pro mě motivace trochu poskočit s rozpracovaným modelem. Ještě na začátku týdne jsem přilepil vnitřní podlahu vagónu. Pochopitelně Chemoprénem.

vag07

vag08

Boční stěny vagónu jsem podlepil 160 g papírem a pečlivě vyřezal okénka. Z další kopie stěny jsem pak vyřezal i samotné rámy oken s přesahem pro podlepení dovnitř stěny. Vše jsem naretušoval a připravil na slepení.

vag09

Podlepoval jsem herlkulem a mazal jsem okolí otvoru va stěně, slícoval s okénky a poté jsem teprve stiskem zabezpečil okenní rámy proti posunutí.

vag10

Podle fotografií skutečného vagónu jsem zjistil, že všechny nápisy v rámečku jsou vlastně tabulkami. Rozhodnul jsem se udělat i toto plastické a protojsem tabulky podlepil 80 g papírem.

vag11

Po přilepení to vypadá následovně:

vag12

Z fotografií jsem vyčetl, že i podélná lišta je vlastně připevněná pravděpodobně na spoji horních a spodních plechů a tak jsem opět podlepil lištu 80 g papírem a přilepil na boční stěny vagónu.

vag13

vag14