Festiwal modelarstwa Lubaň 2014

Úvod » Festiwal modelarstwa Lubaň 2014

O víkendu 4. a 5. října proběhla pro nás modeláře z libereckého kraje blízká akce (55 km od Liberce) u polských sousedů v městě Lubaň.

Vyrazili jsme s modely na dvoudenní modelářský festival, spojený se soutěžní výstavou papírových a plastikových modelů, v sobotu po 7. hodině abychom v pohodě dorazili na přejímku, která byla do 12. hodiny. Vzal jsem modely od nás z DDM Větrník a také modely kluků z LICARDu. Pak byl dostatek času na procházku po okolí, návštěvu hospůdky a ochutnání polských jídel. Počítali jsme s tím, že polští kolegové nás budou chtít zaměstnat jako rozhodčí, ale bylo jich dost na sestavení několika tročlenných komisí. Já s Honzou a Lukáš jsme tedy mohli odjet domů a přes noc odpočinout v pohodlí našich postelí.

V neděli jsme vyrazili později, vyhlášení bylo až ve 12 hodin a cestu jsme si „načetli“ již v sobotu. „Hlava“ akce Marian Karwinski připravuje celou akci prakticky hned po skončení ročníku a podařilo se mu oslovit poslance polského parlamentu a dokonce i poslankyni parlamentu evropského. Zmiňuji  také dobrou spolupráci se starostou nebo vedoucími představiteli gminy (něco jako malý okres).

Na začátku vyhlášení hlavní rozhodčí poděkoval představitelům samosprávy a sponzorům za jejich podporu a poté vyhlásil výsledky papíráků a následně i plastáků. Jen bych ještě uvedl, že této , už vlastně mezinárodní akce, se zúčastnily 4 kluby od nás. Kromě DDM Větrník a LICARD Liberec to byli kluci z RMS a plasťáci z Nové Paky.

S průběhem akce jsem byl spokojen. Protože je to už můj třetí ročník, mohu posoudit v čem se akce posunula dopředu a v čem udělala krok zpět (ovšem ne v tom špatném smyslu slova).  Poděkování náleži všem z klubu Pasjonat v Lubani za uspořádání této soutěže a o jejioch starost o návštěvníky.

Vypíchnu dvě věci – první je jedno startovné pro seniory 10 PLZ a 5 PLZ pro juniory bez ohledu na počet modelů.  V přepočtu je to necelých 70 Kč a 35 Kč a přesto si myslím, že je to cesta jak „donutit“ modeláře přivést větší počet modelů na akci. Myslím, že i u nás to někteří pořadatelé také zjistili. Druhou věcí je jedinné negativum - slabá účast polských žáků a juniorů na domácí soutěži papíráků.  To však neplatilo u plasťáků.

Zpět na výpis