Tarantul - Lukáš

Úvod » Lodě » Tarantul - Lukáš

Ahoj, tuhle stránku zase tvořím já, Lukáš. Rád bych se přidával pokrok ve stavbě Projekt 1241 (Tarantul). Vždycky jsem chtěl stavět Nanušku, ale její trup má rozpracovaný Tomáš. Takže jsem začal sbírat podklady pro podobnou, a přesto trochu odlišnou loď. Zadíval jsem se do téhle, která je snad ještě hezčí, než Nanuška.

Nedávno jsem pořídil 3D tiskárnu po tom, co jsem objevil možnosti téhle technologie pro modeláře. Jasně, spousta lidí to zatracuje a já býval mezi nimi také. Jenže já jsem v pracovním životě z velké části konstruktér a tisk je způsob, jak spojit pracovní znalosti s hobbysférou. Navíc nemám tolik času, jako kolegové v důchodu, takže je to i způsob, jak dělat alespoň něco.

Prvním úkolem byly podklady. Sehnat je lze ve formě vystřihovánky, nebo také vyšly plány v polském modelářském časopise. Já jsem při hledání narazil na Jacka Krzewinského, který tuhle loď pro vlastní potřeby vymodeloval digitálně. Slovo dalo slovo a jedeme v tom spolu. Chtěl bych tedy upozornit, že původní autor dat je on. Já jen upravuji model tak, aby ho bylo možné tisknout.

Update 2020-09

Konečně jsem s tím pohnul. Po středně mírné frustraci po neúspěšném spojení dílu kyanoakrylátovým lepidlem (lepidlo po nějaké době degraduje/křehne) jsem trup spojil pryskyřicí a kousky jemné tkaniny. Pryskyřice se tak dobře nanášela, že jsem celý trup vytřel a zajistil tak vodotěsnost. Ještě že tak, protože na několika místech pryskyřici prosakoval.

Update 2021-01

Trochu jsem pohnul - trup bylo nutné olaminovat z vnějšku jemnou tkaninou, protože tištěný trup časem pracuje a je náchylný na tepelné ovlivnění. Po vytmelení strategických míst pracuji i na ustavení hřídelí a lůžek motorů. Pro radost jsem vytiskl ještě ozdobu téhle lodě - raketová sila.